Μεθώνη

Η θέση της αρχαίας Μεθώνης εντοπίστηκε κατά την δεκαετία του 1970, κοντά στα παράλια της βόρειας Πιερίας και βόρεια του σύγχρονου οικισμού της Νέας Αγαθούπολης. Οι ανασκαφές στην περιοχή ξεκίνησαν το 2003 από την ΙΣΤ΄ Εφορεία Αρχαιοτήτων Θεσσαλονίκης, ενώ από το 2004 και έπειτα οι έρευνες συνεχίστηκαν από την νεοσύστατη Εφορεία Αρχαιοτήτων Πιερίας, υπό την διεύθυνση του Ματθαίου Μπέσιου (Μπέσιος 2003).  Κατά το διάστημα 2014-2017 μια νέα ανασκαφική περίοδος εγκαινιάστηκε από την Εφορεία σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνιας (UCLA), υπό την αιγίδα της Αμερικανικής Σχολής Κλασσικών Σπουδών στην Αθήνα (Μοrris & Papadopoulos 2020). Τα αρχαιολογικά ευρήματα των πολυετών ανασκαφών ήταν ιδιαίτερα πλούσια και αποκάλυψαν μία συνεχή κατοίκηση από την Νεότερη Νεολιθική μέχρι το 354 π.Χ.

Σημαντική ήταν η εύρεση νεκροταφείου που τοποθετείται χρονολογικά στην Ύστερη Εποχή του Χαλκού, στο οποίο εντοπίστηκαν συνολικά 39 τάφοι. Η ταφική πρακτική που χρησιμοποιείται κατά κύριο λόγο είναι ο ενταφιασμός σε λακκοειδή τάφο (Μπέσιος 2003, Μπέσιος κ.α. 2004). Οι ενταφιασμοί στην πλειονότητα τους αφορούν ατομικές πρωτογενείς ταφές, ωστόσο η οστεολογική μελέτη φανέρωσε πως σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχουν ενδείξεις δευτερογενούς μεταχείρισης (Παπαθανασίου 2020). Αξιοσημείωτο είναι ότι σε μία μόνο περίπτωση χρησιμοποιήθηκε η πρακτική της καύσης. Η διαφορετική μεταχείριση της συγκεκριμένης ταφής πιθανόν να συνδέεται με την διαφορετική χρονολόγηση της σε σχέση με τις υπόλοιπες ταφές καθώς το χειροποίητο αγγείο, στο εσωτερικό του οποίου βρέθηκαν τα καμένα οστά, ενδεχομένως να χρονολογείται στο τέλος της ΥΕΧ ή στην ΠΕΣ (Morris et al. 2023).

Μπέσιος, Μ. (2003) Ανασκαφή Μεθώνης 2003, Το Αρχαιολογικό Έργο στη Μακεδονία και Θράκη 17, 443-451.

Μπέσιος, M., Αθανασιάδου, A., Γεροφωκά E. & Χριστάκου-Τόλια, M. (2004) Ανασκαφή Μεθώνης 2004, Το Αρχαιολογικό Έργο στη Μακεδονία και Θράκη 18, 367-376.

Παπαθανασίου Β. (2020) Σκελετικά Κατάλοιπα και Ταφικές Πρακτικές στη Μακεδονία στην Ύστερη Εποχή του Χαλκού: Η Περίπτωση της Μεθώνης Πιερίας (αδημοσίευτη μεταπτυχιακή εργασία, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης).

Morris, S. Ρ., Triantaphyllou, S. & Papathanasiou, V. (with contributions by John K. Papadopoulos, Vanessa Muros, Brian Damiata, and John Southon)   (2023), The Late Bronze Age Cemetery, στο꞉ S. P. Morris & J. K. Papadopoulos (επιμ.) Excavations at Methone 2003-2013, Excavations by Matthaios Bessios, Athena Athanassiadou and Konstantinos Noulas, Monumenta Archaeologica 49, 239-322, (Los Angeles, The Cotsen Institute of Archaeology Press).