Συντονίστρια

Email: strianta(at)hist.auth.gr
Γραφείο: 304 - Νέο Κτίριο Φιλοσοφικής Σχολής

Σύντομο Βιογραφικό Σημείωμα:

Απέκτησε το βασικό τίτλο σπουδών με ειδίκευση στην αρχαιολογία στο Τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας, ΑΠΘ (1990) από όπου έλαβε και μεταπτυχιακό δίπλωμα στην προϊστορική αρχαιολογία (1992). Εξειδικεύτηκε στην οστεοαρχαιολογία και ταφική αρχαιολογία στο Σέφιλντ, Αγγλίας όπου απέκτησε μεταπτυχιακό (1993) και διδακτορικό τίτλο σπουδών (2000) με θέμα A Bioarchaeological Approach to Prehistory Cemetery Populations from Central and Western Greek Macedonia. Ανάμεσα σε άλλες διακρίσεις υπήρξε υπότροφος του Wiener Lab, ΑΣΚΣΑ, της Βρετανικής Σχολής Αθηνών και μεταδιδακτορική υποτροφος ΙΚΥ και ΙΝΣΤΑΠ.

Έχει εργασθεί με συμβάσεις σε Εφορείες Αρχαιοτήτων της επικράτειας και έχει εξειδικευτεί στην ανασκαφική μέθοδο και ανάλυση ταφικών συνόλων. Δίδαξε με σύμβαση έργου στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα  σπουδών ‘Ιστορία του Ανθρωπογενούς Περιβάλλοντος’, Τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας, ΑΠΘ και ως Π.Δ. 407/80 στο Τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας, Πανεπιστημίου Κρήτης.

Το 2009 εξελέγη σε θέση λέκτορα στο Τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας, ΑΠΘ όπου και διορίστηκε το 2011 ενώ το 2014 εξελίχτηκε στη βαθμίδα της επίκουρης καθηγήτριας. Συμμετέχει σε πλήθος ερευνητικών και ανασκαφικών προγραμμάτων και συνεργάζεται με συναδέλφους από πανεπιστήμια της επικράτειας και του εξωτερικού. Από το 2013 συμμετέχει ενεργά στο συντονισμό και στην ανασκαφή της Πανεπιστημιακής ανασκαφής Τούμπας Θεσσαλονίκης ενώ αποτελεί βασικό συνεργάτη των ανασκαφών του νεκροταφείου Πετρά Σητείας, Κουμάσας κεντρ. Κρήτης και Άργους Ορεστικού.

Εμπλουτίζει συνεχώς τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα σε ζητήματα που αφορούν τόσο τη μεταχείριση του νεκρού σώματος, την παλαιοδιατροφή, την κινητικότητα των ανθρώπινων πληθυσμών αλλά και την αρχαιολογία του προϊστορικού Αιγαίου καθώς τα τελευταία αποτελούν βασικό κορμό των μαθημάτων που διδάσκει. Έχει μεγάλο αριθμό δημοσιεύσεων σε ξένα περιοδικά με κριτές, συλλογικούς τόμους και  σειρές ανασκαφικών έργων.

Δείτε το πλήρες προφίλ στον ιστότοπο του Τμήματος Ιστορίας και Αχαιολογίας