Nέα & Ανακοινώσεις

Διημερίδα Προγράμματος ΤΕΦΡΑ

21 Νοέμβριος 2023
Η ερευνητική ομάδα του προγράμματος "ΤΕΦΡΑ: Η τεχνολογία και η βιοανθρωπολογία της χρήσης της φωτιάς στο προϊστορικό Αιγαίο" διοργανώνει διημερίδα στις 30/11-1/12/2023 στο ΚΕ.ΔΕ.Α. Α.Π.Θ και στο Μουσείο Εκμαγείων της Φιλοσοφικής Σχολής.

Ευρωπαϊκό Συνέδριο Αρχαιολόγων

03 Σεπτέμβριος 2023
Η ερευνητική ομάδα του προγράμματος συμμετείχε με δύο ανακοινώσεις στο ετήσιο Ευρωπαϊκό Συνέδριο Αρχαιολόγων το οποίο πραγματοποιήθηκε μεταξύ 30 Αυγούστου και 3 Σεπτεμβρίου 2022 στο Queen’s University στο Μπέλφαστ του Ηνωμένου Βασιλείου.

Sympozjum Egejskie: 9th Conference in Aegean Archaeology

20 Ιούνιος 2023
Η ερευνητική ομάδα του προγράμματος συμμετείχε στο διεθνές συνέδριο «Sympozjum Egejskie: 9th Conference in Aegean Archaeology» το οποίο πραγματοποιήθηκε 19 και 20 Ιουνίου 2023 στο Πανεπιστήμιο της Βαρσοβίας στην Πολωνίας.

13th Experimental Archaeology Conference

01 Μάιος 2023
Η ερευνητική ομάδα του προγράμματος συμμετείχε στο διεθνές συνέδριο «13th Experimental Archaeology Conference» το οποίο πραγματοποιήθηκε 1-3 Μαΐου 2023 στο Πανεπιστήμιο Nicolaus Copernicus στο Τορούν της Πολωνίας.

Δράση «Πειραματικές προσεγγίσεις στην αρχαιολογία: Η καύση των νεκρών»

02 Απρίλιος 2023
Με αφορμή την υλοποίηση των πειραματικών πυρών στο πλαίσιο της Ενότητας Εργασίας 5 πραγματοποιήθηκε η δράση «Πειραματικές προσεγγίσεις στην αρχαιολογία: Η καύση των νεκρών» το Σάββατο 1 και την Κυριακή 2 Απριλίου 2023 στο χωριό Σοκαράς, Ηρακλείου, Κρήτης,

Διαδικτυακή συνάντηση της «Ένωσης Αρχαιολόγων Ελλάδας Ηώς»

06 Φεβρουάριος 2023
Η ερευνητική ομάδα του προγράμματος συμμετείχε έπειτα από πρόσκληση στη διαδικτυακή συνάντηση της «Ένωσης Αρχαιολόγων Ελλάδας Ηώς» στις 6 Φεβρουαρίου 2023.

Διεθνές συνέδριο "Cremations in Archaeology 2022"

28 Οκτώβριος 2022
Η ερευνητική ομάδα του προγράμματος συμμετείχε στο διεθνές συνέδριο «Cremations in Archaeology 2022» το οποίο πραγματοποιήθηκε 25-28 Οκτωβρίου 2022 στο Πανεπιστήμιο της Γάνδης στο Βέλγιο.

Necropoleis Research Network 5th Annual Meeting

13 Οκτώβριος 2022
Η ερευνητική ομάδα του προγράμματος συμμετείχε με δύο ανακοινώσεις στο διεθνές συνέδριο «Necropoleis Research Network 5th Annual Meeting

Iστοσελίδα και μέσα κοινωνικής δικτύωσης ενεργά

20 Ιούνιος 2022
Κάτι παραπάνω από ένα απλό παραδοτέο, η ιστοσελίδα και οι λογαριασμοί μας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης στο Facebook, το Twitter, το Instagram και το YouTube, είναι διαθέσιμα και περιμένουν την υποστήριξή σας

Ώρα για δουλειά: H ΤΕΦΡΑ ξεκινάει

14 Ιούνιος 2022
Μετά από πολλές εξ αποστάσεως και διά ζώσης συναντήσεις, η ομάδα του ερευνητικού προγράμματος ΤΕΦΡΑ είναι έτοιμη για δουλειά

Το ερευνητικό πρόγραμμα ΤΕΦΡΑ στο Δουβλίνο της Ιρλανδίας

27 Μάιος 2022
Το ερευνητικό πρόγραμμα ΤΕΦΡΑ ήταν παρόν με δυο προφορικές ανακοινώσεις στην Ημερίδα Workshop (Re)Assembly – Creating lifeway narratives from fragmented (bio)archaeological records

Ακολουθήστε το ταξίδι μας!

24 Φεβρουάριος 2022
Το Ερευνητικό πρόγραμμα ΤΕΦΡΑ, έλαβε σημαντική χρηματοδότηση και υποστήριξη από το Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας