Παπαδιόκαμπος

Ο μινωικός οικισμός στον Παπαδιόκαμπο βρίσκεται σε μια παραλιακή πεδιάδα στα δυτικά της χερσονήσου Τράχηλας σε μια στρατηγικής σημασίας θέση ανάμεσα στον κόλπο του Μιραμπέλλου και στον κόλπο της Σητείας. Οι σωστικές ανασκαφές στον Παπαδιόκαμπο ξεκίνησαν το 2004 από την Εφορεία Αρχαιοτήτων Λασιθίου με την υποστήριξη του Κέντρου Μελέτης Προϊστορικού Αιγαίου στην Ανατολική Κρήτη (INSTAP). Στη θέση έχουν ανασκαφεί οικιστικά κατάλοιπα της Παλαιοανακτορικής και της Νεοανακτορικής περιόδου.

Το ανασκαμμένο τμήμα του Νεοανακτορικού οικισμού αποτελείται από τέσσερις μεμονωμένες κατοικίες οι οποίες σύμφωνα με τη μελέτη των ευρημάτων φαίνεται ότι ανήκαν σε ομάδες με διαφορετική κοινωνική και οικονομική θέση. Στα ερείπια της Οικίας Β.1 εντοπίστηκε μια δευτερογενής καύση η οποία χρονολογείται στην ΥΜ ΙΙΙ περίοδο. Τα καμένα οστά ήταν τοποθετημένα μέσα στο τεφροδόχο αγγείο από το οποίο διατηρούνταν μόνο το κατώτερο τμήμα και δεν ήταν δυνατό να αναγνωριστεί το σχήμα του ενώ η ταφή συνοδεύοταν από έναν ψευδόστομο αμφορέα.

Sofianou, Ch., and T.M. Brogan. (2010). Μινωικός οικισμός Παπαδιόκαμπου Σητείας. Η ανασκαφή της Οικίας Β.1 κατά το 2008, στο M. Ανδριανάκης, & Ι. Τζαχίλη, (επιμ.). Αρχαιολογικό Έργο Κρήτης 1. Πρακτικά της 1ης Συνάντησης, Ρέθυμνο, 28-30 Νοεμβρίου 2008, Ρέθυμνο, σελ. 134–142.

Sofianou, Ch., and T.M. Brogan (2012). Papadiokampos and the Siteia Bay in the second millennium BC: Exploring patterns of regional hierarchy and exchange in eastern Crete, στο Μ. Τσιποπούλου (επιμ.). Petras, Siteia – 25 Years of Excavations and Studies. Acts of a Two-Day Conference Held at the Danish Institute at Athens, 9–10 October 2010 (Monographs of the Danish Institute at Athens 16). Αθήνα, 327–337.

Sofianou, Ch., and T.M. Brogan. (2012). Ανασκαφές Παπαδιόκαμπου 2009-2010: Η oικία Β.1 στο M. Ανδριανάκης, Βαρθαλίτου, & Ι. Τζαχίλη, (επιμ.). Αρχαιολογικό Έργο Κρήτης 2. Πρακτικά της 2ης Συνάντησης. Ρέθυμνο, 26–28 Νοεμβρίου 2010, Ρέθυμνο, 70–80.