Νεκρόπολη Ιτάνου

Οι ανασκαφές στην νεκρόπολη της αρχαίας Ιτάνου ξεκίνησαν τη δεκαετία του 1990 (1995-1999) από τη Γαλλική Αρχαιολογική Σχολή Αθηνών και συνεχίζονται από το Πανεπιστήμιο των Βρυξελλών (Université libre de Bruxelles) υπό την αιγίδα της Βελγικής Αρχαιολογικής Σχολής Αθηνών (EBSA). Το 2003, στα πλαίσια σωστικών ανασκαφών από την Εφορεία Αρχαιοτήτων Λασιθίου, ανασκάφηκε το βόρειο τμήμα της νεκρόπολης όπου ανακαλύφθηκαν τάφοι της ελληνιστικής περιόδου και τρείς εκτεταμένες περιοχές με καύσεις της γεωμετρικής περιόδου. Οι καύσεις εντοπίζονται σε ανοιχτές περιοχές ή σε ορύγματα λαξευμένα στον φυσικό βράχο. Τα καμένα οστά σπάνια βρίσκονται μέσα σε τεφροδόχα αγγεία ενώ συνοδεύονται από οστά ζώων, κεραμική και υφαντικά βάρη. Στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος ΤΕΦΡΑ, θα μελετηθούν εκτενώς όλα τα καμένα ανθρώπινα κατάλοιπα.

Σοφιανού, Χ. και E. Σάλιακα (2011), Καύσεις στη νεκρόπολη της αρχαίας Ιτάνου, στο Ε.Γ. Καψωμένος, Μ. Ανδρεαδάκη-Βλαζάκη, Μ. Ανδριανάκης, & Ε. Παπαδοπούλου, (επιμ.). Πεπραγμένα Ι' Διεθνούς Κρητολογικού Συνεδρίου  Χανιά, 1-8 Οκτωβρίου 2006, 321-336.