Αναρτήθηκε

Μάιος 01, 2023

13th Experimental Archaeology Conference

Η ερευνητική ομάδα του προγράμματος συμμετείχε στο διεθνές συνέδριο «13th Experimental Archaeology Conference» το οποίο πραγματοποιήθηκε 1-3 Μαΐου 2023 στο Πανεπιστήμιο Nicolaus Copernicus στο Τορούν της Πολωνίας.

Στο πλαίσιο του συνεδρίου παρουσιάστηκε η μεθοδολογία της πειραματικής μελέτης ενώ παράλληλα δημοσιοποιήθηκαν μερικά προκαταρκτικά στοιχεία σχετικά με τις πειραματικές πυρές του προγράμματος.

Experimental cremations in different burning environments: Open versus semi-close pyre in Crete, Greece.
Chatzikonstantinou, Y., Kiriatzi, Ε., Triantaphyllou, S.

21 Νοέμβριος 2023

Διημερίδα Προγράμματος ΤΕΦΡΑ

Η ερευνητική ομάδα του προγράμματος "ΤΕΦΡΑ: Η τεχνολογία και η βιοανθρωπολογία της χρήσης της φωτιάς στο προϊστορικό Αιγαίο" διοργανώνει διημερίδα στις 30/11-1/12/2023 στο ΚΕ.ΔΕ.Α. Α.Π.Θ και στο Μουσείο Εκμαγείων της Φιλοσοφικής Σχολής.
03 Σεπτέμβριος 2023

Ευρωπαϊκό Συνέδριο Αρχαιολόγων

Η ερευνητική ομάδα του προγράμματος συμμετείχε με δύο ανακοινώσεις στο ετήσιο Ευρωπαϊκό Συνέδριο Αρχαιολόγων το οποίο πραγματοποιήθηκε μεταξύ 30 Αυγούστου και 3 Σεπτεμβρίου 2022 στο Queen’s University στο Μπέλφαστ του Ηνωμένου Βασιλείου.
20 Ιούνιος 2023

Sympozjum Egejskie: 9th Conference in Aegean Archaeology

Η ερευνητική ομάδα του προγράμματος συμμετείχε στο διεθνές συνέδριο «Sympozjum Egejskie: 9th Conference in Aegean Archaeology» το οποίο πραγματοποιήθηκε 19 και 20 Ιουνίου 2023 στο Πανεπιστήμιο της Βαρσοβίας στην Πολωνίας.
01 Μάιος 2023

13th Experimental Archaeology Conference