Φράγχθι

Το Φράγχθι είναι ένα βραχώδες ασβεστολιθικό σπήλαιο που βρίσκεται στην ανατολική ακτή του κόλπου του Άργους στη νότια Ελλάδα. Το σπήλαιο διαθέτει μια πολύπλοκη στρωματογραφική ακολουθία, που καλύπτει τουλάχιστον 25000 χρόνια χρήσης, από την Ανώτερη Παλαιολιθική έως τη Νεολιθική. Εντός του σπηλαίου έχουν αποκαλυφθεί τα πρωιμότερα στοιχεία που σχετίζονται με τη διαχείριση του νεκρού σώματος στον ελλαδικό χώρο.

Στα κατώτερα Μεσολιθικά στρώματα του σπηλαίου, που χρονολογούνται περίπου στη 10η χιλιετία π.Χ., αποκαλύφθηκε κοντά στο στόμιο του σπηλαίου ένα σύμπλεγμα οκτώ ταφών, μεταξύ των οποίων δύο καύσεις. Η ανασκαφή του σπηλαίου πραγματοποιήθηκε το 1967-1979 από τον T. W. Jacobsen του Πανεπιστημίου της Ιντιάνα, ενώ η μελέτη των ανθρώπινων οστών έγινε από τους J. L. Angel και D.C. Cook. Τα ανθρώπινα κατάλοιπα από τις δύο καύσεις παρουσιάζουν μέτριες έως σοβαρές θερμικές αλλοιώσεις, υποδηλώνοντας σκόπιμη καύση σε θερμικά επεισόδια υψηλής έντασης. Στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος ΤΕΦΡΑ, τα καμένα ανθρώπινα οστά από το σπήλαιο θα επανεξεταστούν εκτενώς, εξετάζοντας παράλληλα αν οι καύσεις από το Φράγχθι αποτελούν το αρχαιότερο παράδειγμα χρήσης της φωτιάς στη μεταχείριση των νεκρών στον ελλαδικό χώρο.

Cullen, T. (1995). Mesolithic mortuary ritual at Franchthi Cave, Greece. Antiquity, 69(263), 270-289

Jacobsen, T. W., & Farrand, W. R. (1987). Franchthi Cave and Paralia: Maps, Plans, and Sections, (Bloomington, Indiana University Press)

Wilkinson, T. J., & Duhon, S. T. (1990). Franchthi Paralia--The Sediments, Stratigraphy, and Offshore Investigations, (Bloomington, Indiana University Press)